To frustrujące, gdy szukamy konkretnego zapisu, o którym wiemy, że rozwiąże nasz trudny do przeskoczenia problem związany z historią naszej rodziny, a my nie możemy go znaleźć! Oto kilka rad, które pomogą ci usprawnić wyszukiwanie i odkryć te trudne do znalezienia zapisy.
Szukaj tylko po nazwisku lub wg miejsca
Na stronie głównej FamilySearch.org możesz wyszukiwać zindeksowane zapisy klikając lub naciskając Wyszukaj i z rozwijanego menu wybierając Zapisy.

Prawdopodobnie znasz tradycyjny sposób wyszukiwania zapisów na podstawie imienia i nazwiska oraz miejsca i roku wydarzenia. Czy próbowałeś już następujących pomysłów?
Wyszukuj tylko po nazwisku
Na przykład twój przodek może mieć zdigitalizowany akt urodzenia dostępny on-line, ale został on zindeksowany jako „Dziecko Phillips”. Wyszukując tylko po nazwisku, podając powiat i województwo dla miejsca urodzenia oraz określając zakres lat urodzenia na co najmniej 2 lata, możesz znaleźć to, czego szukasz!
Wyszukiwanie tylko według miejsca i roku
Czy masz przodka, którego imię lub nazwisko jest zawsze błędnie indeksowane, ponieważ ma nietypową pisownię? Spróbuj szukać bez imienia i nazwiska! Wyszukuj z pustymi polami imienia i nazwiska, ale dodaj powiat, województwo oraz rok związane z wydarzeniem. Zobacz poniższy przykład:

Dzięki temu rodzajowi wyszukiwania otrzymasz listę wszystkich indeksowanych zapisów dla danego obszaru i zakresu roku urodzenia. Następnie, możesz przejrzeć listę i zobaczyć, czy coś wygląda podobnie do często błędnie zapisywanego imienia i nazwiska twojego przodka.
Wyszukiwanie z pomocą symbolu wieloznacznego
Symbolu wieloznacznego używasz poprzez umieszczenie gwiazdki (*) w miejsce litery lub liter. Używając symbolu wieloznacznego sygnalizujesz systemowi, że istnieje wiele wariantów pisowni i chciałbyś, aby wszystkie one zostały uwzględnione.

W poniższym przykładzie, nazwisko „Nimeth” jest czasami zapisywane „Nemeth” lub „Nameth”. Możemy wykonać indywidualne wyszukiwanie z każdą pisownią (co zawsze jest dobrym pomysłem) lub użyć symbolu wieloznacznego zamiast „i” w nazwisku Nimeth. Jak widać poniżej, lista wyników zawiera różne pisownie.

Wyszukiwanie w niezindeksowanych zapisach
Podczas wyszukiwania zapisów na stronie FamilySearch, jak pokazano w powyższych przykładach, przeszukujemy tylko te zapisy, które zostały zindeksowane. Na stronie FamilySearch.org dostępne są jednak kolejne miliony zapisów, które nie zostały zindeksowane i można je znaleźć tylko poprzez przeszukiwanie lub przeglądanie kolekcji zdjęć zapisów strona po stronie. Spójrzmy na następujący przykład.
Chciałbym znaleźć metryki dla moich węgierskich przodków. Wiele z tych dokumentów nie zostało zindeksowanych. Chcę przeszukać katalog, aby zobaczyć, jakie zapisy są dostępne. Na stronie głównej najpierw klikam lub naciskam Szukaj, a następnie z rozwijanego menu wybieram pozycję Katalog.

Na następnym ekranie mogę przeszukać katalog według miejsca. Moje wyszukiwane miejsce to Körmend, Węgry, więc wpisałbym tę nazwę miejsca w następujący sposób:

Następnie, klikam lub naciskam niebieski przycisk Szukaj.
Lista wyników przedstawia trzy rodzaje kolekcji zapisów dostępnych dla Körmend na Węgrzech, akta kościelne, akta stanu cywilnego i rejestry żydowskie. Zamierzam kliknąć Akta stanu cywilnego.

Pojawia się lista kolekcji aktów stanu cywilnego, a ja mogę wybrać dowolny i go przejrzeć. Dla przykładu, klikam „Węgry, Vas, Körmend, Civil Registration, 1909–1980”.

Następny ekran pokazuje opis kolekcji zapisów. W tym miejscu widzę, że niektóre z tych zapisów zostały zindeksowane, lecz nie wszystkie. Z tego powodu chcę przeszukać lub przejrzeć strona po stronie cyfrowe zdjęcia dokumentów.

Robię to, znajdując konkretną kolekcję zapisów i klikam ikonę kamery po prawej stronie. Następnie otwiera się przeglądarka zdjęć, co przedstawiono poniżej.

Mogę kliknąć obrazek, aby go powiększyć, oraz mogę naciskać strzałką w prawo, aby przejść z jednej strony na drugą. Inne pomocne narzędzia pozwalają mi na zapisywanie zdjęć w moim schowku ze źródłami, drukowanie zdjęć, pobieranie ich na komputer lub pamięć przenośną, a nawet dołączanie zapisu bezpośrednio do mojego drzewa genealogicznego.
Sprawdzaj często
Jeśli w wyniku tych poszukiwań nie znajdziesz przodków, to nie wszystko jest stracone! Pamiętaj, że FamilySearch nie posiada wszystkich zapisów, ale zbiory dostępne na FamilySearch.org stale rosną. Kto wie? Być może kluczowy zapis, który nada kształt twojemu drzewu genealogicznemu, znajduje się w grupie zapisów, które jutro zostaną opublikowane on-line.